Energiavaiad ehk aktiveeritud vaivundament

energiavaiadSoojusvahetina töötavad vundamendivaiad sobivad hästi vähese kandevõimega pinnasesse. Tegemist on puurvaiadega, kus puurauk täidetakse betooniga kuhu on eelnevalt paigaldatud terasarmatuur. Rajatava vaivundamendi sisse energiaallikaga ühendamiseks paigaldatakse vaia mõõtmetest tulenevalt torud.  Energiavaia puhul armeeritakse vundamendi vai täies ulatuses. Pinnase eripära on sellistes piirkondades eriti sobilik maasoojuse ammutamiseks. Soojusenergia utiliseerimiseks sobib hästi konstruktsioonidega kütmine ja jahutamine, näiteks põrandaküte ja lagijahutus, sobilikud on ka kliimapalgid.

Energiavaiad võimaldavad ka akumuleerida jääk- ja päikesesoojust, kasutades selleks hoonealust mäemassi, mille sügavus olenevalt hoone eripärast võib ulatuda mitmekümne meetrini.

Tulenevalt sobilikust soojuskandja temperatuurist lubavad energiavaiad kasutada ka passiivjahutust ööpäevaringselt. See tähendab madalamat energiakulu kuna töötab vaid jahutuse ringluspump.

Koostöös firmaga Uponor tehakse igale hoonele eraldi energiavaiade arvutused ja maapinna simulatsioon. Kasutatakse Uponori simulatsioonitarkvara, mis võtab arvesse hoone energiatarvet ning prognoosib seeläbi pinnase energiamahtuvuse ja temperatuurid.

Vaiade aktiveerimise ehk torustiku paigalduse teostab Maaküte OÜ, järgides projekti ja simulatsiooniprogrammist tulenevaid juhiseid.